Дно антарктичного озера нагадує ранню Землю

3 вересня 2015 | Автор: Арсен

follow url Дно антарктичного озера нагадує ранню ЗемлюВчені з університету Каліфорнії в Девісі (США) під керівництвом професора Доуна Саммера уважно вивчили дно антарктичного озера Фріксел і прийшли до висновку, що одна з його ділянок дуже нагадує покриту водою поверхню древньої Землі, в атмосфері якої ще не було кисню. Результати їх дослідження викладені у статті в журналі Geology.

follow link Ділянка дна озера, про яку йде мова, покрита тонким шаром мулу — фото-синтезуючими бактеріями, які на світлі, проникаючому через товщу води, виробляють кисень. Відповідно, у цьому місці вода насичена киснем, в той час, як у інших ділянках озера його немає.

Ця невелика ділянка дна з фото-синтезуючим мулом може представляти собою гарну модель давньої поверхні Землі, в атмосфері якої ще не було кисню. 2,4 млрд. років тому ця ситуація різко змінилася — кисень (у формі озону, O3) раптом з’явився біля поверхні Землі у великій кількості і піднявся у верхні шари атмосфери — цю «Велику кисневу подію» відбито в геологічних відкладах тієї епохи.

Сталося це тому, що з’явилися перші фото-синтезуючі бактерії, які почали виробляти кисень. Мабуть, спочатку вони збиралися саме в такі маленькі острівці, які зараз вчені спостерігають в озері Фрікселл.

«Наша теорія полягає в тому, що озера і річки були без кисню, але крізь товщу води в них проникало сонячне світло, і маленькі об’єми кисню могли акумулюватися на дні», — сказав професор Саммер.

Тепер вчені збираються вивчити, як фото-синтезуючий шар мулу взаємодіє з оточуючими цей «оазис» шарами води, які не мають кисню. Розібравшись в механізмах цієї взаємодії, вчені краще зрозуміють, що саме потрібно шукати в геологічних відкладах епохи «Великої кисневої події».

Безстічне озеро Фріксел розташоване в Антарктиді на висоті 15 м над рівнем моря. Його довжина становить 4,5 км, площа — 7 квадратних км, максимальна глибина — 19 метрів.

http://mmma.org.uk/roemheld-assembly-equipment-lifts-automotive-production/?doing_wp_cron=1485068198.3228240013122558593750 Додати коментар: