Дослідники з’ясували, яким чином павуки «налаштовують» свої тенета

3 жовтня 2012 | Автор: Андрій

buy generic Pregabalin enter Унікальна стратегія плетіння павутини допомагає домашнім американським павукам створювати нитки каркаса павутини і волокна з одного матеріалу, що сильно полегшує життя цим членистоногим хижакам.

http://oceanadesigns.net/color-inventory/ Павутина давно привертає увагу простих біологів, біохіміків і інженерів. Останніх цікавлять особливості плетіння, других – хімічний склад окремих ниток, а перших – пристосовницькі механізми використовуються павуками для її створення. Дослідники вважають, що «імітування» навичок павуків допоможе звести інженерні надзвичайно стійкі споруди і створити надміцні бронежилети.

Алі Дхіноджвал зі своєю командою біологів з університету міста Акрон спостерігали, як американські домашні павуки плетуть свої тенета.

Біологи пояснюють, що ці членистоногі хижаки відносяться до павуків, які плетуть «тривимірні» складні сітки. Вони складаються з маси окремих компонентів, призначення і суть яких були вивчені мало.

Дхіноджвала з колегами спробували отримати відповідь на питання, що з’явилася, вивчивши систему плетіння павутини у представників даної групи комах. Найбільше авторів статті цікавили дископодібні структури, за допомогою яких нитки прикріплялися до гілок і інших об’єктів.

Як відомо, павутина створюється з двох видів волокна, функції і хімічний склад яких сильно відрізняються. «Ловчі» волокна – прилипають до жертви, і не дають їй вибратися з сітки павука – плетуться з «м’якого» виду шовку. Структурні волокна складаються з міцної варіації шовку, основне їх завдання – підтримка ваги хижака, самої павутини і його жертви.

Біологи з’ясували, що «ніжки» структурних і ловчих павутинок складалися з однакових речовин, що складають основу шовку, однак при цьому вони суттєво відрізнялися за структурою.

Наприклад, у структурних ниток дископодібні кріплення були заплетені з надійних волокон у вигляді «скоб». На думку вчених, якщо потягнути за нитку подібну конструкцію, відірвати її від поверхні не пошкодивши неможливо.

Правда, ловчі нитки чіпляються до гілок за допомогою «деревоподібного» плетіння. Ці «ніжки» містять приблизно у вісім разів менше міцних компонентів, лише кінчики яких приклеєні до землі.

Це сприяє тому, що ловчі нитки надто легко відкріплюються від поверхні, якщо на них настає або в них врізається жертва павука. Коли ця нитка обривається, вона пов’язує і піднімає майбутню жертву вгору, роблячи її легкою здобиччю для восьминогого хижака.

Дхіноджвала з колегами проаналізували будову різних деревоподібних плетінь і зробили висновок, що число волокон визначає силу, яку необхідно використовувати для обриву павутинки. Судячи з усього, павук може створювати ловчі сітки для упіймання жертв з відносно маленькою або великою масою, змінюючи кількість ниток в павутинки.

Дослідники спробували відтворити обидва види павутини за допомогою скотча і нейлонової нитки. Обидві конструкції – «деревоподібної» ніжки і структурні павутинки ловчих ниток – також як і справжні елементи павутини, сильно відрізнялися по міцності.

Вчені вважають, що такі конструкції можуть застосовуватися в промисловості і в інженерній справі. За їх словами, системи кріплення з точно відомою і керованою міцністю стануть корисними у різних галузях суспільного життя.

Коментарі (1) на "Дослідники з’ясували, яким чином павуки «налаштовують» свої тенета"

  1. Дмитро коментує:

    Панове, надзвичайно класний ресурс. І він був би на порядок кращим, якби після автоматичного перекладу тексти редагувала людина.
    Поважайте себе.
    Дякую :)