«Кьюріосіті» взяв зразок атмосфери Марса для аналізу

10 вересня 2012 | Автор: Андрій

enter Марсохід «Кьюріосіті» вивчив склад атмосфери Червоної планети. Щоб з’ясувати, з яких газів складається марсіанське «повітря» і в якій пропорції вони перемішані, робот «вдихнув» – і зразок атмосфери відправився в спеціальний прилад Sam (аналізатор марсіанських зразків).

Це перше хімічне дослідження атмосфери Марса за три з половиною десятиліття – з тих пір як в середині 1970-х аналогічні аналізи були проведені марсоходами «Вікінг».

Sam ще не закінчив роботу, проте на цій стадії ніяких сюрпризів не очікується – відомо, що в марсіанській атмосфері переважає вуглекислий газ.

Те, що СО2 є основним компонентом марсіанського повітря, з’ясував ще «Вікінг». Зараз учених найбільше цікавить, чи зафіксує «Кьюріосіті» в марсіанській атмосфері сліди метану.

Присутність цього газу на Червоній планеті недавно було виявлено супутником і земними телескопами, і цей факт надзвичайно інтригує дослідників.

Справа в тому, що метан має порівняно недовгим «терміном життя», і його постійна присутність вказує на наявність поновлюваного джерела – біологічного або геохімічного. Вчені дуже сподіваються, що Sam зможе пролити світло на цю загадку.

Результати перших тестів будуть оприлюднені наступного тижня, повідомив заступник керівника програми «Кьюріосіті» Джой Крисп, однак додав, що для того, щоб зробити якісь певні заяви з приводу природи марсіанського метану, буде потрібно ще якийсь час.

«В ідеальних умовах Sam може зафіксувати концентрацію метану в кілька трильйонних частинок, а очікувана концентрація – судячи з орбітальним вимірам і даними телескопів – кілька десятків мільярдних [в десять тисяч разів більше]«, – пояснив він журналістам.

За місяць, проведений на Марсі, «Кьюріосіті», офіційно іменований Марсіанською науковою лабораторією (MSL), від’їхав від місця свого спуску в кратері Гейла більш ніж на 100 метрів.

Траєкторія руху марсохода виразно видно на фотографіях, присланих з орбітального Супутника розвідки Марса (MRO).

can i buy Pregabalin online Розім’яти руку

Інженери на кілька днів «припаркували» марсохід, щоб попрактикуватися в поводженні з двометровою рукою робота. На ній закріплені інструменти загальною вагою в 30 кг, і вченим необхідно навчитися поводитися з нею в умовах слабкої марсіанської гравітації.

«Гравітація на Марсі становить приблизно 38% від земної, – пояснив провідний інженер проекту Метт Робінсон. – При земної гравітації рука прогинається [під власною вагою] до певної відмітки. Якщо на Марсі зігнути металеві суглоби під тим же кутом, то прилад виявиться вищим, ніж він був на Землі».

«Щоб компенсувати цю різницю, ми використовуємо програмне забезпечення, яке проводить розрахунки і опускає руку трохи нижче, щоб вона перебувала точно на необхідному рівні по відношенню до корпусу марсоходу. Велика частина тренування полягає в тому, щоб переконатися, що програма коректно проводить розрахунки», – додав він.

Як тільки тренування закінчиться, «Кьюріосіті» вирушить далі, до місця в кратері, який отримав назву Гленелг, яке вчені вибрали, так як там розташовано відразу три розливних геологічних об’єкта.

Не виключено, що перші геологічні проби марсохід візьме вже по дорозі і відразу проведе їх аналіз.

Вченим не терпиться випробувати в роботі і ще один інструмент, яким обладнаний «Кьюріосіті» – рентген-спектрометр, який дозволяє визначати хімічний склад геологічних порід.

Джерело: bbc.co.uk

follow url Додати коментар: