Вчені: тунець приніс радіацію з Японії до Каліфорнії

30 травня 2012 | Автор: Андрій

go here Вчені виявили у блакитного тунця, виловленого біля узбережжя Каліфорнії, сліди радіоактивного забруднення від торішньої аварії на японській АЕС «Фукусіма».

Тунець приніс з собою радіацію від японського узбережжя, перепливши весь океан. Проте, як підкреслюють вчені, риба як і раніше безпечна для споживання в їжу.

Вчених в цьому випадку більше зацікавив цей випадок як приклад того, на які великі відстані мігруючі види риб і морських тварин можуть переносити забруднюючі і небезпечні речовини.

«Це урок для нас – наскільки можуть бути взаємопов’язані екорегіони, віддалені один від одного на декілька тисяч кілометрів», – говорить професор Університету Стоуні-Брук Ніколас Фішер.

Фішер і його колеги опублікували результати свого дослідження в журналі Національної академії наук.

Вони досліджували м’язові тканини п’ятнадцяти особин блакитного тунця, виловлених у водах поблизу Сан-Дієго в серпні 2011 року, п’ять місяців потому після аварії на АЕС «Фукусіма».

Аналізи показали наявність підвищеного рівня радіоактивного цезію в м’язових тканинах всіх 15 риб.

go site Природний фон

Наявність Цезія-137 в океанічних водах є, як правило, результатом випробувань ядерної зброї. Однак у Цезія-134 досить короткий період напіврозпаду – два роки, а це означає, що наявність ізотопів цезію в організмі блакитного тунця влітку 2011 року можна пояснити тільки аварією на «Фукусімі».

Концентрація Цезія-137 і цезію-134 в м’язових тканинах риб була в 10 разів більше, ніж цей рівень в тунці, виловленої ще до аварії.

В якості контролю результатів дослідження вчені також вивчили м’язові тканини жовтоперого тунця, який в основному живе в східній частині Тихого океану.

У цих тварин концентрація радіоактивного цезію в м’язових тканинах до аварії і після неї залишилася приблизно на тому ж рівні.

Вчені вибрали в якості предмета дослідження саме блакитного тунця, оскільки ця риба цінується у любителів морепродуктів і користується великим попитом на ринку.

При цьому вчені підкреслюють, що ті, кому доводилося їсти тунця торішнього улову, можуть не переживати за своє здоров’я, тому що небезпеки немає.

can i buy tinidazole over the counter Для здоров’я безпечний

Справа в тому, що рівень забруднення риби знаходиться в межах допустимої норми і навіть нижче, ніж радіоактивність деяких ізотопів, що зустрічаються в природі, наприклад, калію-40.

«Радіоактивність калію-40 приблизно в 30 разів вища, ніж цезію. Якщо ви подивитеся на фонову радіацію в цьому регіоні, то зрозумієте, що блакитний тунець, виловлений в Каліфорнії, за рівнем радіоактивного забруднення близький до природного природному фону. Його радіоактивність перевищує природний фон всього на 3% «, – говорить професор Фішер.

На думку вчених, до того, як риби перепливли Тихий океан, рівень радіоактивного забруднення м’язової тканини особин на 50% перевищував природний фон, і в цьому випадку риба не змогла б потрапити на прилавки через законодавчі обмеження, що забезпечують безпеку споживаної їжі.

Вчені планують в найближчі місяці досліджувати особин тунця, які припливли до берегів Каліфорнії пізніше. Також група вчених має намір вивчити на предмет радіації і інші види мігруючих морських тварин і риб.

Вчені вважають, що на прикладі аварії на «Фукусімі» вони зможуть вивчити більш детально, як, на які відстані і в які терміни поширюється радіація.

«Ця інформація може бути корисною в природоохоронній діяльності та для управління рибного господарства,» – вважає Фішер.

Джерело: bbc.co.uk

Додати коментар: